Dyskusja na temat związku marihuany z ewentualnymi chorobami psychicznymi trwa nieprzerwanie już od kilkunastu lat. Już w latach trzydziestych ubiegłego wieku powstała szeroko zakrojona kampania przeciwko marihuanie, która w jasny sposób wskazywała na powiązanie zażywania THC z występowaniem zachowań psychotycznych.

Tego typu założenia są jednak wnioskami kontrowersyjnymi. Przeprowadzone na Uniwersytecie Harvard w 2013 roku badania to tylko jedne z kilku przeprowadzonych analiz, mających na celu wykluczenie powiązania THC z występowaniem chorób psychicznych.

Podczas badania 300 uczestników podzielono na cztery grupy:

  • osoby, które nigdy nie używały konopi i nie miały historii psychozy,
  • często używających konopi indyjskich i bez historii psychozy,
  • osoby korzystające z konopi z historią psychozy,
  • osoby, które często używają konopi indyjskich, a także mają historię psychozy.

Uczestników badania nie tylko dokładnie podzielono, ale także przebadano i zapytano o historię chorób ewentualnych psychicznych w rodzinie aż do trzeciego pokolenia wstecz.

Wyniki okazały się przeczyć podtrzymywanym przez lata stereotypom. Wykazano bowiem, że niezwykle mało prawdopodobne jest, aby THC było przyczyną występowania chorób psychicznych. Owszem, marihuana może mieć pewien wpływ na wiek zachorowania, jednak nie jest ona jego bezpośrednią przyczyną.

THC w leczeniu objawów schizofrenii

Powyższe badania przyczyniły się do podjęcia dalszych analiz działania THC i jego wpływu na osoby narażone na zachorowanie lub chore na schizofrenię. Szczególną uwagę zwrócono na działanie systemu endokannabinoidowego, mającego wpływ na jakość snu czy rozpoznawanie emocji. Reguluje on także działanie układu nagrody, jak i odczuwanie przyjemności. Te z kolei nie funkcjonują prawidłowo w przypadku osób chorych na schizofrenię. Kannabinoidy stymulują układ, co sprawia, że mogą one być pomocą na drodze leczenia schizofrenii lub łagodzenia jej objawów.

W roku 2013 przeprowadzono badanie na dwunastu pacjentach, cierpiących na schizofrenię i regularnie przyjmujących THC. Opierało się na rezonansie magnetycznym obrazu mózgu osób chorych. Wykazano, że pacjenci spożywający marihuanę posiadają lepsze wyniki, niż pacjenci nieprzyjmujący THC. Rezultaty obejmowały głównie stan połączenia obwodu nagrody w mózgu. Badanie potwierdziło także wyższą łączność z pacjentami zażywającymi THC.

Inne badanie, którego wyniki opublikowane zostały w The Schizophrenia Bulletin Studies wykazało, że używanie konopi indyjskiej może poprawiać funkcje poznawcze osób z problemami psychicznymi takimi jak schizofrenia. U pacjentów z historią psychozy, którzy regularnie przyjmowali THC, wykazano ogólne, lepsze funkcjonowanie neuropsychologiczne. Badani radzili sobie lepiej niż chorzy, którzy do tej pory nie używali marihuany.

Pomoc w łagodzeniu skutków leczenia

Sami chorzy wyznają, że marihuana skutecznie pomaga w łagodzeniu objawów choroby oraz skutków ubocznych przyjmowanych leków przeciw psychotycznych. Dodatkowo zmniejsza poziom stresu i pozwala szybciej oraz lepiej zasnąć, co jest efektem bardzo pożądanym wśród wielu osób cierpiących na schizofrenię czy epizody psychotyczne.

Specjaliści podkreślają, że najważniejsza jest właściwa równowaga dawkowania oraz stała kontrola lekarzy, nadzorujących przebieg leczenia. Zaleca się także łączenie substancji z CBD, które równoważy działanie THC. Takie zrównoważone połączenie może być odpowiednią drogą w skutecznej terapii pacjentów z zaburzeniami neuropsychiatrycznymi.

Źródła:

  1. Patel S, Khan S, M S, Hamid P. The Association Between Cannabis Use and Schizophrenia: Causative or Curative? A Systematic Review. Cureus. 2020;12(7):e9309. Published 2020 Jul 21. doi:10.7759/cureus.9309
  2. Carey, B. (2019, January 18). Does Marijuana Use Cause Schizophrenia? The New York Times. https://www.nytimes.com/2019/01/17/health/cannabis-marijuana-schizophrenia.html

< Back
There are no products in your cart.
Product total: 0.00 zł
Pay now
0
0 items in your cart - 0.00 zł
Pay now
Scroll to Top
Otwórz WhatsApp
💬 Porozmawiaj z nami na WhatsApp
Cześć 👋
Jak możemy pomóc?