Olej RSO jest psychoaktywną substancją pozyskiwaną z marihuany. Jest on swoistym koncentratem o wysokim poziomie THC. Nielegalny RSO jeszcze do niedawna kojarzony był wyłącznie z silnie psychoaktywnym działaniem, kilkanaście lat temu zaczęto jednak interesować się innymi jego właściwościami.

RSO to akronim od Rick Simpson Oil. Człowiek, którego imieniem nazywa się obecnie tę substancję, dokonał ogromnego przełomu w postrzeganiu i stosowaniu oleju. W 2003 roku Rick otrzymał diagnozę – nowotwór skóry. Podejmował liczne próby leczenia konwencjonalnego, jednak bez większych efektów. W stronę oleju konopnego skierowała go radiowa audycja na temat skuteczności leczenia raka u myszy przy pomocy marihuany.

Rick Simpson, który przyjmował już wcześniej marihuanę ze względu na swoje inne dolegliwości, zainteresował się tematem i postanowił stworzyć olej, którym mógłby sobie pomóc.

Rick owinął bandażem nasączonym olejem skórę chorobowo zmienioną i pozostawił na kilka dni. Efekt okazał się zdumiewający, gdyż nowotwór zupełnie zniknął. To sprawiło, że Rick Simpson zaczął wytwarzać swój olej konopny, oferując go osobom chorym na nowotwory skóry. Jego działalność nie spotkała się jednak z uznaniem lekarzy ani policji, mimo to twórca RSO działał, chcąc udowodnić innym swoje racje.

Jak pozyskuje się olej RSO?

Obecne metody pozyskiwania RSO nieco różnią się od sposobu twórcy oleju. Rick Simpson używał bowiem ekstrakcji alkoholowej w celu wydobycia z suszu konopnego niezbędnych substancji. Obecnie zalecane są inne sposoby ekstrakcji – na przykład przy użyciu eteru naftowego lub oliwy z oliwek.

Gotowy RSO ma charakterystyczny, czarny kolor i wyjątkowo gęstą konsystencję. Dzięki temu z łatwością można odróżnić go od równie popularnego, niezawierającego THC olejku CBD. Kannabidiol jest bowiem znacznie lżejszym olejem o złotym zabarwieniu.

RSO a nowotwór skóry

Mimo iż wielu lekarzy w dalszym ciągu nie wierzy, jakoby RSO mógł całkowicie wyleczyć raka skóry, przeprowadza się badania analizujące wpływ oleju na komórki nowotworowe.

Olej RSO, pozyskiwany wyłącznie z marihuany, charakteryzuje się głównie wysokim stężeniem THC. Ten z kolei wpływa na ludzki organizm poprzez receptory układu endokannabinoidowego.

RSO jest substancją pomocą w przypadku nowotworów – blokuje rozwój chorobowych komórek i prowadzi do ich obumarcia. Ponadto substancja doraźnie łagodzi uciążliwe objawy choroby takie jak ból czy nudności.

Warto jednak pamiętać, że badania nad działaniem oleju RSO wciąż trwają i nie ma jeszcze stuprocentowej pewności co do jego skuteczności. Istnieje wiele osób, które po dodaniu do swojego leczenia substancji z konopi zwalczyły raka, jednak wciąż nie jest to wystarczającym dowodem. Specjaliści twierdzą, że RSO może wyleczyć nowotwór, jednak jedynie u osób cierpiących na niektóre odmiany raka oraz wyłącznie u niektórych, nie wszystkich pacjentów.

W 2013 roku doktor Manuel Guzman z Uniwersytetu Complutense w Madrycie opublikował artykuł na temat możliwości leczenia raka przy pomocy konopi indyjskich. Mimo dużej przychylności do substancji konopnych doktor Guzman przyznał, że droga ta w dalszym ciągu wymaga wielu badań.

Lekarze badają także skuteczność łączenia terapii konwencjonalnej z użyciem oleju RSO. Być może za kilka lat dowiemy się więcej na ten temat. Na razie jednak wiadomym jest, że substancje pozyskiwane z konopi warto wziąć pod uwagę przy leczeniu nowotworów, nie pokładając jednak w nich wszelkich nadziei i nie rezygnując z tradycyjnych metod.

Źródła:

  1. Johnson, J. (2019, June 29). Can Rick Simpson oil help treat cancer? RSO. https://www.medicalnewstoday.com/articles/325612
  2. RSO Interview with Rick Whitman. (2010). Health Physics, 99(2), S119–S122. https://doi.org/10.1097/hp.0b013e3181d0ce84
< Back
There are no products in your cart.
Product total: 0.00 zł
Pay now
0
0 items in your cart - 0.00 zł
Pay now
Scroll to Top
Otwórz WhatsApp
💬 Porozmawiaj z nami na WhatsApp
Cześć 👋
Jak możemy pomóc?